فعالیت 150 شركت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی

فعالیت 150 شركت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی

معاونت علمی و فناوری اعلام نمود هم اکنون ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی و پزشکی بازساختی فعالیت می نمایند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری و تجاری سازی ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تلاشهای فناورانه در ایران و سایر کشورهای جهان برای ایجاد منبعی قابل اعتنا از سلول های بنیادی یاد کرد و اظهار داشت: سلول های بنیادی خونساز (HSC)ها از یک واحد خون بند ناف اهدا کننده همسان می توانند پرورش داده شده و به تعداد کافی رشد کنند تا امکان پیوند موفقیت آمیز در یک بیمار فراهم گردد.
وی اضافه کرد: با این وجود، این منبع اولیه از سلول بنیادی، هنوز دارای محدودیت هایی است و ماهیت آلوژنی این تلاشهای گسترده برای خیلی از بیماری ها ایده آل نیست.
سلطانی نژاد با بیان اینکه در بعضی موارد میتوان از سلولهای خود بیمار برای کشت های سلولی با عنایت به نوع بیماری استفاده کرد، افزود: با این وجود اما بعضی بیماری های ژنتیکی مانند بیماری های نقص ایمنی امکان دارد سلولهای بنیادی فرد را گرفتار جهش و نقصان ژنتیکی کند.
سلول های بنیادی منحصر به فرد
به گفته سلطانی نژاد، هم اکنون مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاهی در کشورمان هم درحال توسعه فناوری سلول های بنیادی با استفاده از مراکز توسعه فناوری های مختلف کشت سلولی هستند و خیلی از شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در زمینه های در رابطه با کشت سلولی فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به اینکه حالا بیشتر از ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در این عرصه فعالیت دارند، اظهار داشت: ستاد توسعه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه را برای توسعه پژوهش ها، تحقیقات و محصولات و خدمات دانش بنیان کشت سلولی فراهم می آورد.


منبع:

1400/04/07
13:36:27
0.0 / 5
501
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آزینیک