پشتیبانی از فناوری های همگرا بیشتر می شود

پشتیبانی از فناوری های همگرا بیشتر می شود

آزینیک: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد تا در سال 1400 پشتیبانی از محصولات همگرا را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، فناوری های همگرا، به مجموعه ۴ فناوری اطلاعات، زیستی، شناختی و نانو گفته می شود که در هم افزایی و یکپارچگی منتهی به تولید محصول می شوند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز توجه بسیار ویژه ای به فناوری های همگرا دارد و بدین جهت از ایجاد مرکز راهبردی فناوری های همگرا حمایت کرد. شرکت های دانش بنیان ایرانی تا کنون دهها محصول در زمینه فناوری های همگرا ساخته اند.
دستگاه پلی سومنوگرافی
یکی از این محصولات تولید شده در کشور دستگاه پلی سومنوگرافی، است. این دستگاه با کمک فناوری های همگرا تولید و به بازار عرضه شده است. این دستگاه برای بهبود خواب و رصد شرایط حیاتی بدن در حین خواب قابل استفاده می باشد.
دستگاه پلی سومنوگرافی یک تست چند پارامتری است که عملکرد برخی از ارگان ها و سیستم های بدن انسان را در خواب ضبط می کند.
EEGنوار مغز، ECG نوار قلب، EMG نوار عضله، EOGنوار چشم، جریان هوای تنفسی، تلاش تنفسی، درصد اشباع اکسیژن خون از اجزای پلی سومنوگرافی محسوب می شوند.. پلی سومنوگرافی متداول ترین تستی است که در مراکز اختالات خواب انجام می شود.
دستگاه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی
شرکت های دانش بنیان قابل توجهی در کشور دستگاه های مانند دستگاه نوار مغز را تولید می کنند. دستگاه نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی نوار مغز موارد غیرطبیعی را در امواج مغزی یا فعالیت الکتریکی این عضو آشکار می سازد. این نوع تجهیزات نیز یکی دیگر از مثال های حوزه فناوری های همگرا محسوب می شوند.
روش الکتروانسفالوگرافی به طور معمول ازطریق یک متخصص کاملاً آموزش دیده به نام نوروفیزیولوژیست انجام می شود.
ابداع فناوری پوشیدنی
فناوری های پوشیدنی در جهان مدت زیادی نیست که رایج شده اند، ایران نیز یکی از محدود کشورهای است که دراین زمینه توانسته محصولات مختلفی را تولید نماید، یکی از این محصولات که ازطریق یک شرکت دانش بنیان تولید شده است، از توانایی شمارش ضربان قلب برخوردارست و قابل نصب روی لباس یا دوچرخه است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد تا در سال ۱۴۰۰ پشتیبانی از محصولات همگرا را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
محصولاتی که عمدتا به نقاط همگرایی نظیر رابط مغز و کامپیوتر (BCI)، چاپ زیستی سه بعدی (۳D Bio Print)، نسل جدید توالی یابی ژنتیکی (NGS)، زیست مهندسی (EB) یا زیست شناسی مصنوعی (SB)، همگرایی زیست فناوری و الکترونیک و همگرایی فناوری نانو و زیستی مربوط هستند همچون محصولات مورد حمایت در این عرصه هستند.


منبع:

1400/04/05
20:13:49
0.0 / 5
636
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک