نیروگاه خورشیدی ۱۴ مگاواتی در دانشگاه باهنر كرمان راه اندازی می شود

نیروگاه خورشیدی ۱۴ مگاواتی در دانشگاه باهنر كرمان راه اندازی می شود

به گزارش آزینیک رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان از تأسیس نیروگاه خورشیدی ۱۴ مگاواتی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در پردیزه افضلی پور این دانشگاه با همکاری شرکتهای داخلی و خارجی اطلاع داد و اظهار داشت: تفاهمنامه این پروژه در مرکز استان منعقد شد.


به گزارش چهارشنبه ایرنا، محمدعلی طاهر اضافه کرد: این تفاهم نامه بین دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری شرکت مشاور باد مهر توان گستر به همراه شریک تجاری خود شرکتMORE+ ایتالیا، شرکت بهشت ایرانی ها سبز تابناک و شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان هستند.
وی گفت: به این منظور نشست مشترک به منظور عقد تفاهم نامه فی درخلال دانشگاه شهید باهنر کرمان و شرکت مشاور باد مهر توان گستر برای تاسیس نیروگاه خورشیدی ۱۴ مگاواتی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در پردیزه افضلی پور این دانشگاه برگزار شد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: بخشی از یکی از نیروگاه های هفت مگاواتی بعنوان مجموعه آزمایشی به پژوهشکده انرژی و محیط زیست دانشگاه شهید باهنر کرمان به منظور استفاده های تحقیقاتی استادان ودانشجویان برای انجام کارهای پژوهشی - آموزشی اختصاص داده می شود.
وی اشاره کرد: ساخت و تجهیز یک مرکز تحقیقات برق و انرژی با هزینه کنسرسیوم در دانشگاه با عنوان ساختمان سبزنیز به منظور استفاده های آموزشی و پژوهشی دانشجویان و اساتید با قابلیت تبدیل شدن به آزمایشگاه مرجع استاندارد سیستم های خورشیدی در ایران به میزان حداکثر ۲۰ هزار یورو(۲۰۰۰۰) در این تفاهم نامه پیشبینی شده است.
مدیر عامل شرکت باد مهر توان گستر و نماینده شرکتهای ایرانی و ایتالیایی هم در این رابطه با تاکید بر توانمندی های دانشگاه شهید باهنر کرمان، اظهار داشت: امیدوارم که پروژه نیروگاه خورشیدی با همکاری دانشگاه و شرکت برق استان به سرانجام برسد و بعنوان یک پروژه پایلوت باشد که دانشگاه شهید باهنر کرمان بتواند بعنوان یک دانشگاه سبز و پیشرو در زمینه انرژی های خورشیدی جایگاه مطرح پیدا کند.
همچنین در نشست انعقاد تفاهم نامه نیروگاه ۱۴ مگاواتی دانشگاه شهید باهنر کرمان موارد تصویب گردید که حداقل نیم مگاوات با بهره گیری از تکنولوژی های مختلف پنل و اینورتر به صورت ثابت و مجهز به ردیاب خورشیدی از نشانه های تجاری متنوع به منظور بهره برداری بعنوان آزمایشگاه میدانی توسط استادان و دانشجویان و همینطور حداقل ۱۰۰ کیلو وات از این ظرفیت به صورت پایه بلند که امکان استفاده از تراکتور باغی در زیر پنل ها به منظور آزمایش تولید همزمان گیاهان مناسب در اقلیم کرمان اجرا گردد.
همچنین مقرر شد، هزینه های سالانه حداقل ۲ دانشجوی تحصیلات تکمیلی شامل یک دانشجوی پسا دکتری و یک دانشجوی دکتری در زمینه های در رابطه با انرژی های تجدید پذیر جمعا به میزان سالانه پنج هزار یورو درسال از سوی کنسرسیوم پرداخت گردد.منبع:

1400/04/04
18:48:57
0.0 / 5
627
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک