تصفیه آب با الهام از درختان جنگل های حرا

تصفیه آب با الهام از درختان جنگل های حرا

آزینیک: پژوهشگران با الهام از روش انتقال آب شور به درختان جنگل های حرا و تصفیه این آب ها یک سیستم خورشیدی جدید تصفیه آب شور ابداع نموده اند.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، استفاده از صفحات و فناوری های خورشیدی برای جدا کردن نمک آب و حتی برخی املاح آلوده آن در سالهای اخیر متداول شده است. اما هنوز هم امکان ارتقای این فناوری وجود دارد.
مهندسان دانشگاه ویرجینیا تک یک درخت مصنوعی ابداع نموده اند که برمبنای کارکرد درخت های جنگل های حرا تولید شده و قادر به تقلید دقیق از روند طبیعی انتقال آب شور به ریشه های درخت و سپس انتقال آب شیرین به برگ های آنست. مبنای این روش گرم شدن آب آلوده توسط نور خورشید و سپس تبخیر آن در هوا و تبدیل آب تمیز به بخار آب در محفظه های دارای سقف شیب دار و در نهایت بازتولید آب تمیز و جمع آوری آنست.
درخت مصنوعی تولیدشده توسط ویرجیناتک قادر به تقلید از سیستم مویرگی حرکت آب در درون گیاهان است که به آنها امکان می دهد تا بطور مؤثر آب را از ریشه ها و بوسیله تنه ها و شاخه ها و در نهایت برگ های خود بالا کشیده و در قالب بخار آب بیرون دهند.
این پروسه تعرق مولکول های آب را از گیاه به هوا منتقل می کند و در نهایت دسترسی به آب تصفیه شده و تمیز را ممکن می کند. درخت مصنوعی تولیدشده بدین منظور متشکل از ۱۹ لوله پلاستیکی ۶ سانتیمتری به قطر ۳.۱۷۵ میلیمتر است که آب را بوسیله صفحات سرامیکی متخلخل گرافیتی به بالا هدایت می کنند تا در نهایت تبخیر شود.


منبع:

1400/04/04
14:05:05
0.0 / 5
532
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک