یونسكو:

ایران 45 پله در شاخص جهانی نوآوری بالاتر رفته است

ایران 45 پله در شاخص جهانی نوآوری بالاتر رفته است

گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو نشان داده است استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان و خلاق در پنج سال قبل رشد نمایی کرده اند و ایران ۴۵ پله در شاخص جهانی نو آوری ارتقا یافته است.


بررسی وضعیت علم، فناوری و نوآوری در ایران در آخرین گزارش علم سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحتد (یونسکو) سال ۲۰۲۱ که خرداد ماه ۱۴۰۰ توسط این سازمان انتشار یافته است نشان می دهد، کشورمان در زمینه شکل گیری شرکتهای دانش بنیان و خلاق، تحقیق و توسعه و ایجاد پهنه های نوآوری رشدی شتابان را تجربه کرده است.
یونسکو به رشد سریع رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری که منعکس کننده وضعیت کلی نوآوری شامل ورودی ها و خروجی های نوآوری است، هم اشاره نموده است. در این تحقیق آمده که این شاخص در ایران از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ با بهبود مستمر از رتبه ۱۰۶ به ۶۱ رسیده است یعنی رشد ۴۵ پله ای ایران در این شاخص. در این بازه زمانی افزایش تعداد پتنت های ثبت شده ایرانی ها در دفتر ملی مالکیت فکری و هم مراجع معتبر بین المللی استمرار داشته است.
در این گزارش تاکید گردیده است که توسعه شتاب دهنده ها و مراکز نوآوری در ۵ سال گذشته منجر به افزایش سریع استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان شده است. افزایش صادرات شرکتهای دانش بنیان و خلاق در دوران تحریم و همینطور تمرکز و تشویق آنها به رفع نیازها در زمینه تولید محصولات و عرضه خدمات دانش بنیان در داخل کشور نمونه هایی از این رشد شتابان است.
همچنین به اصلاحات و قانون گذاری های مختلفی که با هدف رفع موانع رقابت در بازار ایران تدوین شده هم گریزی زده و این کار را قدمی اثرگذار در تأمین نوآوری و بهبود قابل ملاحظه وضعیت علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران دانسته است.
این متن اعلام می کند طی پنج سال قبل نوآوری در ایران توسعه سریعی داشته است و تا آخر سال گذشته، ۴۹ شتابدهنده و ۱۱۳ مرکز نوآوری با مشارکت بخش خصوصی به استارت اپ ها خدمات پرداخت کرده اند.

تولید داخلی ۹۵ درصد داروهای مصرفی
پیشرفت ها و توانمندی بالای فناوری زیستی و دارویی ایران هم در این گزارش مورد تاکید قرار دارد. این که ۹۵ درصد داروهای مصرفی و دو سوم ماده موثره داروها به صورت داخلی ساخته شده اند، هم چنین صادرات داروهای زیستی ایرانی به بازار اروپا بخصوص کشور آلمان یکی از نقاط قوت توسعه ایران در این حوزه است.
گزارش علمی یونسکو سال ۲۰۲۱ تاکید دارد که تلاش ها برای ارتقاء نوآوری در بخش فناوری زیستی از راه راه اندازی شتاب دهنده تخصصی هم یکی از نمادهای توسعه در ایران است. افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان و خلاق بخش فناوری زیستی و نانو و رشد فروش و صادرات آنها نمونه ای از توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در فناوری های پیشرفته در ایران به حساب می آید.

حمایت های معاونت علمی برای تولید تجهیزات مقابله با کرونا
یکی دیگر از موضوعات مهم، نقش شرکتهای دانش بنیان و فناور در دوران کرونا است. در این گزارش بر حمایت های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید تجهیزات پیشرفته و لوازم پیشگیری، تشخیص و درمان کرونا در زمانی کوتاه بعد از آغاز همه گیری کووید۱۹ تاکید و بعنوان تجربه ای مثبت و موثر معرفی شده است.

افزایش اشتغال ایرانی ها خارج از کشور در استارتاپ ها
برنامه بازگشت ایرانی ها متخصص خارج از کشور که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اجرا درآمده هم در این پژوهش بین المللی مورد توجه قرار گرفته است. برنامه ای که منجر به اشتغال تعداد زیادی از ایرانی ها مقیم خارج در استارت اپ ها (۳۵۴ نفر در سال ۱۳۹۷) و تاسیس استارت آپ (۱۰۰ استارت آپ با بیشتر از ۳ هزار نفر پرسنل در سال ۱۳۹۷) شده است.
اتخاذ رویکرد توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور با پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق و استارت آپ ها در فناوری های پیشرفته با محوریت معاونت علمی و فناوری، همچون سیاست های کلیدی توسعه علم، فناوری و نوآوری ایران در سالهای اخیر است.

اشتغالزایی در کارخانه های نوآوری و پارک های فناوری
در بخش دیگری از این گزارش، به نسل های مختلف توسعه پهنه های نوآوری اشاره شده است. پارک فناوری پردیس، کارخانه های نوآوری در پیاده سازی موفق این رویکرد نقش چشم گیری داشته اند. کارخانه نوآوری آزادی ۳ هزار و ۵۰۰ شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی وکارآفرین جوان بوجود آورده است که در کنار ۶ هزار نفر پرسنل ۵۰۰ شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس، در توسعه نوآوری نقش آفرینی می کنند. ناحیه نوآوری شریف نمونه ای دیگر در پیاده سازی رویکرد پشتیبانی از زیست بوم فناوری و نوآوری نوآوری است که میزبان بیشتر از ۵۰۰ استارت آپ است.
وضعیت مناسب ایران در برابری جنسیتی دانشجویان آموزش عالی که آمارها گواهی می دهند هم اکنون ۴۶.۶ درصد از دانشجویان زن هستند، از دیگر نقاط قوت حوزه علم، فناوری و نوآوری ایران توصیف شده است.

رشد مستمر تولیدات علمی
اما بر مبنای اعلام روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رشد مستمر تولیدات علمی ایران در دهه اخیر و بخصوص در دولت تدبیر و امید قابل ملاحظه بوده است.
حوزه های نظیر فناوری نانو و زیستی و حمایت های موثر از دانشمندان برتر کشور در چارچوب برنامه فدراسیون سرآمدان و فراهم کردن زمینه بازگشت یک هزار و ۴۰۰ متخصص ایرانی و پشتیبانی از ثبت پتنت دانشمندان ایرانی در مراجع بین المللی، نمونه هایی از حمایت فعال دولت در این راستا به حساب می آید.

ایستادگی در مقابل تحریم ها با کمک اقتصاد مقاومتی
سیاست های اقتصاد مقاومتی بعنوان مکانیزمی مهم در غلبه بر چالش های ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا و ارتقاء توانمندی فناورانه و تولیدی برای کاهش وابستگی کشور به واردات فناوری ها و محصولات صنعتی مورد بحث قرار گرفته است. این گزارش به ضرورت توجه جدی به توسعه صادرات با توانمندی بوجود آمده در شرکتهای دانش بنیان و خلاق و استارتاپ ها اشاره کرده که مورد توجه جدی دولت در سالهای اخیر هم بوده است.
توجه بیشتر به تقاضای بازار و هم ارتقاء مهارت در آموزش عالی ایران برای کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، ارتقاء تحقیق و توسعه در بخش کسب و کار (شرکت های دولتی و خصوصی) و افزایش سهم منابع تجدیدپذیر از سبد انرژی کشور و هم غلبه بر چالش های زیست محیطی نظیر آلودگی هوا با راهکارهای علمی و فناورانه از مهم ترین پیشنهادات این گزارش برای ارتقاء وضعیت علم، فناوری و نوآوری در ایران است.منبع:

1400/04/03
15:24:23
0.0 / 5
504
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک