مدیر عامل یك شركت دانش بنیان خبر داد؛

دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد

دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ساخت دستگاه درمان زخم دیابت اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح در دنیا دانش نوینی است و امیدواریم در ۲-۳ سال آینده تمامی جوانب آنرا بررسی نماییم تا روانه بازار شود.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، محمدرضا خانی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از تولید ۱۴ محصول دانش بنیان در حوزه فناوری پلاسما اطلاع داد و اظهار داشت: از سال ۹۴ دو شرکت دانش بنیان را تاسیس کردیم که نزدیک ۱۴ محصول دانش بنیان در این شرکت به ثبت رساندیم. هدف اصلی این بود که فعالیتهای آزمایشگاهی دانشگاه را در سطح جامعه انجام دهیم تا زمینه اشتغال برای دانشجویان فراهم گردد. همینطور از مهم ترین اهداف این شرکت بومی سازی فناوری پلاسما به صورت صنعتی در حوزه های پلیمر، نساجی، پزشکی و محیط زیست است.
وی به عمده دستاورهای این شرکت اشاره نمود و اضافه کرد: بخشی از دستاوردها در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی بوده به صورتی که دستگاههای آزمایشگاهی پلاسمایی را تولید و به دانشگاه های کشور عرضه کردیم. هدف این بود که دانشگاه ها به تجهیزات پلاسمایی مجهز شوند. با عنایت به این که دستگاههای پلاسمایی گران بوده و نمی توان با صرف هزینه گزاف وارد کرد.
وی خاطرنشان کرد: همینطور قسمتی دیگر در ارتباط با اصلاح سطح های پلیمری و منسوجات بود که در واقع در سال ۹۵ دستگاهی را برای کاهش مصرف آب در صنعت نساجی و کاهش صرف مواد شیمیایی تحت عنوان پلاسما تکس تولید کردیم به صورتی که با ساخت این دستگاه در سال ۹۵ ایران پنجمین کشور دارنده این فناوری شناخته شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو و یک شرکت خصوصی دستگاه صنعتی پلاسما تکس را رونمایی کردیم، تصریح کرد: رویکرد ما در ساخت این دستگاه کاهش مصرف آب و موادشیمیایی در صنعت نساجی بوده و طراحی آن بگونه ای بوده که ۳۰ درصد در مصرف آب را کاهش داده است.
وی یکی از معضلات بخش صنعت نساجی را مصرف آب دانست و افزود: شرکتهای فعال در این عرصه ها عموماً در شهرهایی مانند مشهد و شیراز و یزد مستقر شدند که با کمبود آب مواجهند و کاهش مصرف آب در این بخش برای آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.
خانی با اشاره به علت مصرف بالای آب و مواد شیمیایی در ماشین آلات، خاطرنشان کرد: ما در این دستگاه سطح پلیمر و یا منسوجات را از میان پلاسما عبور می دهیم تا تحت بمباران الکترونی که بر روی سطح انجام می شود، در تار و پود منسوج و یا پلیمر زبری در ابعاد نانومتر ایجاد شود تا سطح موثر این ترکیبات افزایش یابد.
دستگاه تولید فیلترهای آنتی ویروس با استفاده از فناوری نانو ساخته شد
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه جدید ترین محصول این شرکت، دستگاه تولید فیلترهای آنتی ویروس و آنتی باکتریال با استفاده از فناوری پلاسما است، اظهار داشت: از زمان شیوع کرونا در کشور به دنبال عرضه محصولی برای کاهش عوارض این ویروس بودیم که ایده ای از جانب یکی از دانشجویان این دانشگاه عنوان شد و ما بر طبق این ایده طرحی را عرضه کردیم که مورد تایید قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ما در این طرح موفق به طراحی و ساخت دستگاه صنعتی شدیم، افزود: ظرفیت این دستگاه ۳۰ هزار فیلتر آنتی ویروس و آنتی باکتریال در روز است که برای تولید ماسک های جراحی یا ماسک های چهارلایه و N۹۵ قابل کاربرد است.
خانی افزود: فیلترهای ساخته شده با این دستگاه با استفاده از پلاسما دارای ساختار آب دوست می شوند، ضمن آنکه با استفاده از مواد آنتی باکتریال مورد تایید سازمان غذا و دارو سازمان، تجهیزات پزشکی بر روی آن لود می نماییم.
وی با تکیه بر این که این فناوری بخصوص برای تولید ماسک مورد نیاز کادر درمانی کاربرد دارد، خاطر نشان شد: استفاده از پلاسما سبب شده که ماسک های تولید مواد آنتی ویروس را جذب کنند و پایداری و ماندگاری این مواد بر روی ماسک افزایش یابد. این ماسک ها محصولی است که در آن هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است، ولی پلاسما باعث عامل دار شدن سطح خواهد شد.
ساخت دستگاهی برای امحای پسماندهای صنعتی
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان همینطور از ساخت دستگاه برای امحای پسماندهای صنعتی در این شرکت اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح را با سرمایه گذاری شرکت خصوصی با ظرفیت یک تن در روز ساخته شده است.
خانی روش زباله سوزی پلاسمایی را قابل کاربرد برای انواع پسماندها از صنعتی، ویژه و دارویی تا پسماندهای شهری و بیمارستانی دانست و اظهار نمود: پسماندها در این روش به ترکیبات پایه مانند کربن، اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن تجزیه شده و سپس با اضافه کردن گازهای ثانویه مانند بخار آب فرآیند هدایت به سمت تولید سینگاز (ترکیب گاز هیدروژن و منوکسید کربن) انجام می شود. سینگاز تولیدی می تواند برای تهیه سوخت و یا تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بهینه ترین روش برای امحای پسماندها و تولید برق، فناوری پلاسما است، اظهار داشت: این فناوری دارای چندین مزیت است که از آن جمله میتوان به قابل استفاده بودن برای همه پسماندها اشاره نمود. پسماندهای حاوی ترکیبات آب، مواد نسوز و یا پسماندهایی که به شدت خطرناک هستند و در اثر فرآیندهای احتراقی معمول منجر به تولید آلاینده های گازی می شوند، در این روش می توانیم با استانداردهای اروپا امحا نماییم، ضمن آنکه خروجی این امحا هم مواد پرارزش است.
دستگاه درمان زخم دیابت تولید شد/تست بر روی ۸۰ بیمار در فاز دوم
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: همینطور دستگاه درمان زخم دیابت را هم تولید کردیم که در فاز نخست برروی ۲۰ بیمار دیابتی تست شده است و فاز دوم هم روی ۸۰ بیمار دیابتی الان در بیمارستان شریعتی انجام می شود که این طرح در دنیا دانش نوینی است امیدواریم طی دوسه سال آینده بتوانیم تمامی جوانب آنرا بررسی نماییم تا روانه بازار شود.
ساخت دستگاه جوان سازی پوست با استفاده از فناوری پلاسما
خانی افزود: دستگاه جوان سازی پوست با استفاده از فناوری پلاسما را تولید کردیم که الان در بیمارستان شهدای تجریش و مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان رازی درحال تست است. در تلاش هستیم که سال آینده مجوز ساخت دستگاه جوان سازی پوست و درمان زخم دیابت را از اداره ساخت تجهیزات پزشکی دریافت نماییم. همینطور برای تولید ماسک های پلاسمایی آنتی باکتریال و آنتی ویروس هم اقدام کردیم، امیدواریم که در تابستان سال جاری مجوزهای لازم را دریافت نماییم تا این محصول ها را با قیمت مناسب روانه بازار کنیم؛ اگر بخواهیم این تجهیزات را از خارج تأمین نماییم هزینه های بالایی دارند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: تمام دستگاههای تولیدی با دانش بومی بوده و تا به امروز وارداتی از این نوع تجهیزات نداشتیم. به طوری این تجهیزات برپایه تحقیقات و مطالعات دانشگاهی طراحی و ساخته شده است.
وی تصریح کرد: بزرگترین چالش ما دریافت مجوز است به لحاظ این که این تجهیزات با دانش نوین است متاسفانه کارشناسان در اداره تجهیزات پزشکی یا سایر بخش ها آشنایی با فناوری نوین ندارند و این مورد دریافت مجوز را سخت تر کرده است. از سوی حمایت های صورت گرفته چنگی به دل نمی زند به صورت جزیره ای و مقطعی است.

1400/03/31
10:04:08
0.0 / 5
617
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک