رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی؛

صادرات محصولات دانش بنیان با قوت مضاعف پیگیری می شود

صادرات محصولات دانش بنیان با قوت مضاعف پیگیری می شود

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: با عنایت به به اهمیت صادرات در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها توسعه صادرات سال جاری با قوت مضاعف در صندوق نوآوری دنبال می شود.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در جلسه عرضه گزارش برنامه ها و اقدامات صندوق در حوزه توسعه صادرات دانش بنیان که با حضور دکتر مهاجر معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه برگزار شد اظهار داشت: صندوق نوآوری بعنوان نهاد تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان خدمات متنوعی شامل اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی، حمایت بلاعوض از حضور شرکت ها در نمایشگاه ها، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و پایگاه های صادراتی را در جهت کمک به توسعه بازارهای صادراتی شرکتهای دانش بنیان تدارک دیده است.
وی اظهار داشت: با عنایت به به اهمیت صادرات در سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» توسعه صادرات سال جاری با قوت مضاعف دنبال می شود.
وحدت اضافه کرد: تجربه ما در صندوق نوآوری، تمرکز و انجام پروژه های موفق بوده است، در همین راستا در بحران کرونا شرکت ها از جانب صندوق تحت حمایت مالی قرار گرفتند.
وی ضمن اشاره به اهمیت مساله توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، تصریح کرد: با کمک وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان توسعه تجارت باید کارگروهی تشکیل و برای توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان تقسیم کار نماییم به صورتی که از تمامی ظرفیت های صادراتی استفاده گردد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: اگر وزارت امور خارجه سه منطقه را برای صادرات شرکتهای دانش بنیان پیشنهاد دهد، صندوق نوآوری هزینه ایجاد زیرساخت در آن مناطق را تقبل می کند و صندوق ضمانت صادراتی هم کمک خواهد نمود.
میزان رضایت از شرکتهای دانش بنیان که به توانمندی صادراتی دست یافته اند
در ادامه این جلسه دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به عرضه گزارش عملکرد و اقدامات صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان پرداخت و اظهار داشت: صندوق در چهار قالب مختلف بیشتر از ۶۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان عرضه می کند که شامل انواع تسهیلات شامل عرضه حدود ۱۲ وام با نرخ ترجیحی به شرکت ها است، همینطور ضمانت نامه های موردنیاز را هم در اختیار آنها قرار می دهد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: همینطور صندوق نوآوری در سود و زیان سرمایه گذاری با شرکتهای دانش بنیان شریک می شود و خدمات بلاعوض توانمندی ها به آنها عرضه می کند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون تعداد شرکتهای دانش بنیان از ۶ هزار شرکت عبور کرده است، عنوان کرد: صندوق در دوره جدید استقرار هیات عامل خود از سال ۹۷ تاکنون، بیشتر از ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب ۴۳۷۰ فقره در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده است. همینطور عملکرد صندوق در حوزه ضمانت نامه رشد قابل ملاحظه ای را نشان داده است.
ملکی فر با اشاره به اینکه صندوق نوآوری طی دو سال و نیم گذشته بیشتر از ۴۲۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار داده است، تصریح کرد: عملکرد صندوق نوآوری در حوزه سرمایه گذاری از سال ۹۴ تا ۹۷ صفر بوده است اما در زمان هیات عامل جدید، رشد قابل توجهی داشته است و امروز ما بیشتر از ۴۸۰ میلیارد تومان در ۸ فقره هم سرمایه گزاری نموده ایم.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به خدمات بلاعوض و توانمندسازی صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود و اضافه کرد: در این خدمات که در چارچوب های مختلفی به شرکت ها عرضه می شود حدود ۳۰ خدمت نهفته است. بیشتر از ۳۳ میلیارد تومان طی این مدت خدمات بلاعوض به شرکتهای دانش بنیان اعطا کردیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه خدمات مالکیت فکری به همراه برگزاری کلاس های آموزشی هم از دیگر خدمات صندوق نوآوری به شرکتهای دانش بنیان است، اظهار داست: با عنایت به میزان رضایت شرکتهای دانش بنیان در حوزه صادرات که به توانمندی صادراتی دست پیدا کرده اند، تلاش می نماییم تا شرکت ها را در حوزه صادراتی توانمند نماییم چون که شرکت ها احتیاج به کلاس های مشاوره، آموزش و دریافت استانداردها دارند تا به بلوغ صادراتی برسند.
ملکی فر اظهار داشت: در مرحله بعدی شرکت هایی را مورد حمایت قرار می دهیم که به بلوغ صادراتی رسیده اند و باید در نمایشگاه ها، پاویون ها و بسترهای مختلف با مشتریان خود روبرو شوند. ما شبکه سازی صادراتی را فراهم می نماییم و پس از اینکه صادرات انجام شد، تأمین مالی بعنوان وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: خدمات صندوق در زمینه آموزش هم شامل برگزاری ۱۵۰ دوره در هر فصل توسط کارگزاران با تجربه برای شرکتهای دانش بنیان است که این دوره ها با ۹۰ درصد تخفیف زیر پوشش صندوق است و شرکت ها طی سال می توانند در دوره های مختلف آموزشی حضور پیدا کنند چون که بخشی از این دوره ها جنبه صادراتی دارد و طی آن شرکت ها با قوانین گمرکی آشنا می شوند.

1400/03/26
09:26:55
0.0 / 5
533
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک