6 برنامه برای تامین امنیت غذایی در كشور اجرائی می شود

6 برنامه برای تامین امنیت غذایی در كشور اجرائی می شود

آزینیک: تامین امنیت غذایی یکی از اولویت های ستاد توسعه زیست فناوری است که با اجرای 6 برنامه محقق خواهد شد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، افزایش هزینه های درمانی به سبب ابتلاء به انواع بیماری ها و مسمومیت های ناشی از غذای آلوده، ایجاد بیماری و مرگ و میر، تاثیرات نامطلوب بر اقتصاد و تجارت، نتایج سیاسی و اجتماعی به سبب به مخاطره افتادن سلامت جامعه و غیره همچون عوارضی است که برای عدم تامین امنیت غذایی مطرح است. موضوعی راهبردی که اگر اهمیت آن بیشتر از تامین تجهیزات نظامی نباشد کمتر هم نیست.
بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش خودرا بر این مساله متمرکز کرده است تا با تدوین برنامه های مختلفی، تحقق امنیت غذایی در کشور را شتاب دهد.
تدوین «برنامه مدیریت تغذیه تلفیقی با کمک وزارت جهاد کشاورزی با اجرای طرح آزمایشی مصرف کودهای زیستی در ۳۳ استان کشور»، «استقرار بازار محصول سالم و تولید گیاهان برمبنای آنالیز Big Data» و «اجرای برنامه های ترویجی با تهیه و چاپ کتاب های مرجع برای محصولات زیست فناوری کشاورزی» همچون این برنامه ها است.
همچنین «اجرای شبکه محصولات سالم»، «اجرای طرح آزمایشی تولید میکرو و ماکروجلبک در استانهای فارس، سیستان و بلوچستان، گیلان و هرمزگان» و «حمایت از ایجاد و استقرار نماد طبیب» طرح هایی است که برای تامین امنیت غذایی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شده است.
توسعه فعالیت شتاب دهنده ها یکی از روش هایی است که ستاد برای سرعت بخشیدن به تحقق امنیت غذایی در کشور در نظر گرفته است. به همین دلیل با حمایت معاونت علمی و فناوری تا حالا ۱۳ شتاب دهنده دراین زمینه به وجود آمده است که ۶ مورد از آنها در زمینه واکسن شکل گرفته اند که از این میان ۵ شتاب دهنده در حوزه واکسن دامی و ۱ شتاب دهنده در زمینه زیست فناوری دریا هستند.
تدوین و درج استانداردهای محصولات زیست فناوری کشاورزی در سایت سازمان استاندارد نیز اقدام دیگر ستاد دراین زمینه است. در کنار این فعالیت ها، تهیه دستورالعمل های پنجره واحد الکترونیک صدور مجوز تولید محصولات زیستی هم اجرائی شده است.
اصلاح ساختار کدهای ISIC برای ۱۸ محصول از کودهای زیستی و ۲۵ محصول برای زیست مهارگرها نیز اقدام بعدی است که منجر به توسعه امنیت غذایی در کشور می شود. «ایجاد سامانه رهگیری و استقرار آزمایشی سامانه رهگیری محصولات کشاورزی» و «سامانه توزیع متمرکز نهاده های کشاورزی سالم با روشهای جدید فروش متمرکز» هم در حال اجراست.
این کار با تدوین بسته امنیت غذایی با شاخص ارزبری و ارزآوری و تشکیل کمیته های مشترک با وزارت جهاد کشاورزی در امتداد نهایی سازی اولویت های این بسته شتاب گرفته است.


منبع:

1400/03/25
22:49:27
0.0 / 5
766
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک