مطالعه پارامترهای آنالیزی گرمایی نانومواد با دستگاه ایرانی

مطالعه پارامترهای آنالیزی گرمایی نانومواد با دستگاه ایرانی

دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی، ابزاری بسیار قدرتمند برای مطالعه پارامترهای آنالیزی - گرمایی نانومواد است که یک شرکت فناور ایرانی آنرا تولید کرد.


به گزارش روز دوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی تولیدی این شرکت، ابزاری بسیار قدرتمند برای مطالعه ی پارامترهای آنالیزی-گرمایی نانومواد است.، از این روش میتوان برای اندازه گیری دمای انتقال شیشه ای و بلورینگی نانومواد و نانوکامپوزیت ها بهره برد.
این دستگاه می تواند گستره وسیعی از دما از دمای محیط تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد را پوشش دهد و با دقت اندازه گیری یک صدم سانتیگراد مواد را آنالیز کند.
گرماسنجی روبشی تفاضلی معروف به DSC یکی از انواع ادوات تجزیه حرارتی است که در شیمی کاربرد فراوان دارد و برای تعیین تغییرات آنتالپی و مقدار ظرفیت گرمایی ویژه در یک واکنش شیمیایی، خواه واکنش گرماگیر یا واکنش گرمازا، به کار می رود.
در گرماسنجی روبشی تفاضلی، حسگرها یکی از اجزای کلیدی سیستم محسوب می شوند چونکه تعیین کننده کیفیت اندازه گیری هستند؛ حساسیت بیشتر به معنای امکان شناسایی تغییرات حرارتی کوچکتر در نمونه و یا بر عکس استفاده از مقادیر کمتر نمونه برای آنالیز است، برای این منظور این شرکت مبادرت به ساخت دستگاه گرماسنجی روبشی تفاضلی مجهز به سنسور با حساسیت بالا کرده که قادر به آنالیز موادی با آنتالپی کم مانند مواد بیولوژیکی، دارویی و الیاف است.
این دستگاه در صنایع مختلف از قبیل داروسازی، پلیمر، کشاورزی، مطالعه نیمه هادی ها و صنایع غذایی کاربرد دارد، از این روش برای اندازه گیری تغییرات آنتالپی ناشی از تغییر در خواص فیزیکی و شیمیایی یک ماده بعنوان تابعی از دما و زمان استفاده می شود، گرماسنجی روبشی تفاضلی روشی سریع، بسیار حساس و با کاربری ساده بوده که شناسایی و مشخصه یابی مواد را امکانپذیر می کند.
براساس اطلاعات انتشار یافته توسط این شرکت، فناور دستگاه DSC برای کاربردهایی نظیر تعیین دمای انتقال شیشه ای، بررسی واکنش های شیمیایی، نقطه ذوب و رفتار کریستالیزاسیون مواد و مطالعه تاثیر مواد افزودنی، پرکننده ها و فرآوری مواد را دارد.منبع:

1400/03/24
22:48:06
0.0 / 5
571
تگهای خبر: فناوری , كاربر , كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک