موشك چندبار مصرف با چاپ سه بعدی ایجاد می شود

موشك چندبار مصرف با چاپ سه بعدی ایجاد می شود

یک استارت آپ فضایی تصمیم دارد تمام قسمت های یک موشک چند بار مصرف را با فناوری چاپ سه بعدی بسازد. هوش مصنوعی و ربات ها می توانند این موشک را در ۶۰ روز بسازند.


به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، یک استارت آپ فضایی اخیرا از موشک «تران آر»(Terran R) رونمایی کرده که به صورت کامل با پرینتر ۳ بعدی ایجاد می شود. این وسیله پرتاب فضایی طی ۶۰ روز ایجاد می شود و تمام آن چندبار مصرف است.
شرکت «ریلیتیویتی اسپیس» (Realativity Space) این موشک را یک وسیله پرتاب ۲ قسمتی معرفی کرده که ارتفاع آن ۶۶ و قطر آن ۴.۹ متراست. این استارت آپ کالیفرنیایی مشغول طراحی موشکی برای ارسال ماهواره برای سفرهای چند سیاره ای است. موشک مذکور می تواند ۲۰ هزار کیلوگرم را به مدار زمین ببرد. همینطور ۷ موتورAeon R۳D در موشک به کار گرفته می شوند. البته قسمت بالایی موشک فقط یکی از موتورهای پرینت شده مذکور را حمل می کند.
استارت آپ «ریلیتیویتی اسپیس» ادعا می کند همه بخش های موشک همچون قسمت های اول و دوم آن قابلیت چندبار استفاده را دارند. البته هنوز معلوم نیست تمام بخش های موشک چگونه بازیافت و باردیگر استفاده می شوند. ریلیتیویتی اسپیس ادعا می کند این اولین موشک دنیا است که به صورت کامل با پرینتر سه بعدی ایجاد می شود. هوش مصنوعی و ربات های خودکار فرآیند چاپ موشک و موتورهای آنرا برعهده دارند. البته این شرکت تصمیم ندارد تا «تران آر» را تا ۲۰۲۴ به فضا پرتاب کند، اما قرارداد ساخت موشک برای اولین مشتری خویش را امضا نموده است.


منبع:

1400/03/22
14:03:46
0.0 / 5
824
تگهای خبر: فناوری , هوش مصنوعی
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک