ستاری:

جایزه مصطفی (ص) ابزار تقویت ارتباطات بین المللی ماست

جایزه مصطفی (ص) ابزار تقویت ارتباطات بین المللی ماست

به گزارش آزینیک معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: جایزه مصطفی (ص) فرصت خوبی برای ایران است تا به کمک آن ارتباطات بین المللی خودرا تقویت و روند شناسایی و استفاده از توان دانشمندان مسلمان را تسهیل کند.


سورنا ستاری در یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی(ص)، اضافه کرد: حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار ایرانی غیرمقیم با کشور در ارتباط هستند و حدود ۲ هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند، این به مفهوم استفاده از توان و ظرفیتی قابل توجه و اثرگذار برای توسعه فناورانه ایران است.
در این جلسه که گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) ارائه شد، رئیس شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی با اشاره به اینکه نمی توان برای علم حصار کشید، اظهار داشت: جایزه مصطفی فرصتی مناسب می باشد تا از ظرفیت های موجود علمی در سطح دنیا به نفع کشورهای اسلام و در امتداد توسعه فناورانه ایران بهره برد، نباید برای علم و فناوری حصاری قائل شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: من اعتقاد دارم که باید تعداد و تنوع کشورهای اسلامی برای مشارکت در این جایزه بیشتر شود، مثل کشورهایی که ظرفیت بالای علمی دارند و هنوز شناخته شده نیستند، این کار ارتباطات بین المللی میان کشورهای اسلامی را بیشتر می کند.
ستاری اشاره کرد: ایران هم می تواند از این فرصت برای تقویت توان علمی و برقراری ارتباط با دیگر کشورها استفاده نماید.
جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک دفعه به دانشمندان برتر جهان اسلام در زمینه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می شود، این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می گردد.

مشارکت بیش از ۱۵۰۰ نفر از کشورهای مختلف در دوره پیشین
به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی صفاری نیا مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در این رویداد اظهار داشت: این بنیاد تلاش نموده است تا در امتداد هم افزایی، ارتباط بین کشورها و شخصیت های مهم علمی جهان اسلام را تقویت کند، محورهای ماموریت بنیاد مصطفی(ص) در امتداد شبکه سازی، ظرفیت سازی، گفتمان سازی و اعتبار بخشی تعریف شده است.
وی افزود: در حوزه شبکه سازی ۱۲۰۰ نفر از ۳۲ کشور در پروسه داوری مورد توجه قرار گرفتند که از این تعداد با بیش از ۴۰۰ نفر از آنها ارتباط علمی ادامه یافته است.
صفاری نیا اضافه کرد: در کنار رقابت اصلی، برنامه های دیگری نیز تعریف شده است که هر دوره برگزار می شود، برای نمونه یک رقابت ویژه اساتید دانشگاهی کشورهای جهان اسلام نیز تدارک دیده شده است که در دوره پیشین شرکت کنندگانی از ۲۵ کشور حضور بهم رساندند. برگزاری رقابت دانش آموزی یکی دیگر از رویدادهای جنبی این جایزه است که به قصد ترغیب و تشویق نوجوانان مسلمان به قدم گذاشتن در راه علم، بر پا شده است.
وی با اشاره به اهمیت توسعه ارتباطات تجاری و علمی در جهان اسلام اظهار داشت: برای توسعه تبادل تجاری در حوزه فناوری میان کشورهای اسلامی همین طور یک رویداد ویژه سرمایه گذاری نیز توسط بنیاد جایزه مصطفی (ص) برگزار می شود، در دوره قبل ۵۰۰ نفر از ۱۵ کشور مختلف در این رخداد حضور داشتند. برنامه استپ نیز در همین راستا اجرائی شد که تلاش دارد تا ظرفیت های علمی کشورهای مسلمان را در مبارزه با کرونا تجمیع کند.
صفاری نیا توجه به نسل جوان را پر اهمیت شمرد و اضافه کرد: در مسابقه دانش آموزی نور که ویژه دانش آموزان انجام شد در دوره قبل بیش از ۲۴۰۰ دانش آموز حضور بهم رساندند و فراخوان دوره جدید آن نیز انتشار یافته است. همین طور قسمتی از سایت انگلیسی زبان جایزه به انتشار و هم رسانی موفقیت های علمی دانشمندان مسلمان اختصاص یافته است که با استقبال شایانی نیز روبه رو شده است.
رئیس پارک فناوری پردیس نیز اظهار داشت: برای اهداء این جایزه هیچ پولی از دولت دریافت نشده است، بلکه با ایجاد یک صندوق نیکوکاری، بیش از ۵۰۰ نفر از خیرین منابع مالی مورد نیاز جایزه را تامین کردند. تا کنون نیز مبلغ ۳ میلیون دلار جایزه پرداخت شده است. بازتاب برگزاری این رویداد نیز بسیار عالی بوده است و رسانه های معتبری مانند نیویورک تایمز و گاردین به آن پرداخته اند و در کل در ۲۳ کشور بیش از ۱۶۰ مورد محتوا در رابطه آن تولید شده است.
برگزاری جایزه مصطفی منطبق با استانداردهای جهانی
در ادامه جلسه شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی، غلامحسین حلوایی معاون علمی، فناوری و نوآوری بنیاد مصطفی(ص) نیز در ارائه گزارش خود، اظهار داشت: اهداء این جایزه و برگزاری مراسم حاصل ۲۰ هزار نفر ساعت کار همکاران است و تلاش نموده ایم تا این پروسه با استانداردهای جهانی انجام گیرد. هم اکنون نیز علاوه بر انتشار عمومی فراخوان، آنرا بصورت خصوصی برای ۴۰۰۰ شخص حقیقی و حقوقی نیز در سراسر جهان ارسال کرده ایم.
حلوایی اضافه کرد: تمرکز جایزه مصطفی(ص) بیشتر بر محصول و اثر برامده از علم است، این اثر باید ارزش افزوده به وجود آورده باشد و در کشورهای مسلمان نیز تاثیر گذار باشد. خود صاحب اثر نیز باید یک دانشمند شناخته شده باشد. هیات داوران جایزه مصطفی(ص) از کشورهای مختلف انتخاب شده اند که پروسه داوری را با دقت بالای انجام می دهند.
در ادامه این جلسه، اعضای شورای سیاستگذاری نکات و موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دادند، لزوم توجه به دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی، عمل به مصوبات انقلاب فرهنگی، توجه به دانشمندان برجسته ایرانی و توجه به طرح های مساله محور بجای اهتمام به طرح های مقاله محور، همچون برخی نکات مطروحه در این نشست بود.
دیناروند از اعضای شورا نیز در این نشست اظهار داشت: در انتخاب دانشمندان غیر مقیم، باید به این نکته توجه داشت که فرد منتخب باید با کشورهای اسلامی نیز ارتباط علمی داشته باشد و خدمات خودرا به جهان اسلام نیز عرضه نماید. دارا بودن وجاهت اسلامی موضوع دیگری است که داوران و هیات انتخابگر باید به آن توجه نمایند.
جایزه مصطفی چه می کند؟
تاکنون ۳ دوره از جایزه مصطفی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است. جایزه ای که به دنبال تجلیل از دانشمندان برجسته جهان اسلام و زمینه سازی برای همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، است، جایزه مصطفی بعنوان یکی از نمادهای شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، این جایزه که بصورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می گیرد که توسط افرادی شاخص در زمینه های علم و فناوری ارائه شده و زمینه ساز بهبود زندگی بشریت باشد.
این جایزه که با حمایت واقفان بخش خصوصی برگزار می شود، ضمن تشویق و ترویج علم آموزی در بین دانشمندان کشورهای اسلامی موجب تقویت همکاریهای علمی منطقه ای و به نقطه عطفی در پیشرفت علمی کشورهای اسلامی بدل شده است.
براساس سند اجرائی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رئیس شورای سیاست گذاری و مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس معاونت علمی دبیر شورای سیاست گذاری این جایزه است.
از اعضای بین المللی شورای سیاست گذاری می توان به بانک توسعه اسلامی، آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره نمود و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهادهای عالی رتبه و موسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند. چهارمین دوره جایزه جهانی مصطفی، همزمان با هفته وحدت و در اواخر مهرماه سال جاری برگزار می گردد.
منبع:

1400/03/20
12:39:25
0.0 / 5
691
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک