به همت محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر؛

مشكلات فنی میادین نفتی با هوش مصنوعی رفع می شود

مشكلات فنی میادین نفتی با هوش مصنوعی رفع می شود

آزینیک: پژوهشگران کشور موفق به استفاده از هوش مصنوعی در امتداد جلوگیری از مشکلات فنی میادین نفتی شدند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا مهدیانی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مدلسازی یکپارچه میدان نفتی تحت فرازآوری با گاز با در نظر گرفتن ناپایداری جریان» بیان کرد: عموماً بعد از توسعه یک میدان نفتی و شروع بهره برداری از چاه ها، مخزن نفتی، فشار کافی برای راندن نفت به سر چاه را دارد که با ادامه تولید، فشار مخزن کاهش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: بعد از مدتی دیگر مخزن انرژی کافی برای راندن نفت به سر چاه را ندارد یا با وجود این که نفت به سر چاه می رسد نرخ تولید آن قدر کم می شود.
مهدیانی با تاکید بر این که در این زمان استفاده از روش های فرازآوری مصنوعی نظیر فرازآوری با گاز بهترین روش خواهد بود، اظهارکرد: فرازآوری با گاز به سبب انعطاف بالا برای چاه های مختلف، از محبوب ترین روش های مصنوعی بشمار می رود که در این روش گاز به چاه تزریق شده و به تولید نفت کمک می نماید.
وی اظهار داشت: باتوجه به مشکلات ناپایداری جریان و کاهش سودآوری و نیز لطمه به تاسیسات سطح الارضی و درون چاهی، یافتن چاره ای برای این مشکل از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست.
محقق دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: در این رساله نه فقط مشکلات یاد شده حل شده است بلکه مدلی بسیار انعطاف پذیر نیز تولید شده که توانایی شخصی سازی برای یک میدان خاص را نیز دارد. این مدل علاوه بر جلوگیری از پدیده ناپایداری، بصورت پیوسته پارامترهای تزریق و تولید را به شکلی کنترل می کند که همیشه بیشترین سودآوری اقتصادی از میدان نفتی حاصل شود.
این فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربرد طرح اظهار داشت: این مدل در کلیه میادین نفتی فرازآوری با گاز قابل استفاده می باشد. علاوه بر این باتوجه به روش استفاده شده، می توان مدل را برای میادین غیر فرازآوری با گاز نیز توسعه داد.
وی با اعلان اینکه در این طرح نوآوری هایی به کار رفته است، اضافه کرد: ساخت مدل یکپارچه مخزن، چاه و تأسیسات سطح الارضی فرازآوری با گاز، کنترل بهینه این مدل و جلوگیری از ناپایداری با بهره گیری از روش های نوین کنترلی، پیش بینی احتمال وقوع ناپایداری جریان در طول عمر یک مخزن، بررسی جامع و پیش بینی تأثیر تغییر شرایط مخزن بر ناپایدار شدن جریان در یک مدل دینامیک، پیدا کردن بهترین برنامه تزریق گاز و تولید نفت در چاه های فرازآوری با گاز برای طول عمر مخزن از نوآوری های این طرح بشمار می رود.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: باتوجه به موفقیت فاز شبیه سازی لازم است مدل برای ادامه کار بصورت پایلوت در چندین چاه فرازآوری با گاز مورد ارزیابی میدانی قرار بگیرد.
وی با معرفی خاصیت های طرح اظهار داشت: قابلیت استفاده در میادین مختلف نفتی، قابلیت اتصال به سیستم های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، استفاده از روش های فرا ابتکاری و هوش مصنوعی که با گذشت زمان مدل، عملکرد خودرا بصورت خودکار بهبود می بخشد از خاصیت های این طرح بشمار می رود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه نمونه داخلی یا خارجی از این طرح وجود ندارد بیان کرد: ۴سال طول کشید تا این پروژه را به نتیجه برسانیم.
وی درباب مزیت های رقابتی این پروژه اظهار داشت: استفاده از این مدل در میادین نفتی، علاوه بر سودآوری بیشتر، از مخازن نیز حفاظت کرده، میادین نفتی را مدرن کرده و به صنعت نفت ایران در رقابت منطقه ای و جهانی کمک می نماید.
مهدیانی با اشاره به کاربردهای پروژه یادآورشد: نتیجه این مطالعه، برنامه ای برای تنظیم نرخ تولید و تزریق در طول عمر میدان است که می تواند در میادین واقعی با نصب شیرها و کاهنده های الکتریکی بصورت خودکار پیاده سازی شود. با این کار علاوه بر جلوگیری از لطمه به تاسیسات سطح الارضی و درون چاهی، سودآوری میدان نیز بیشتر می شود.
اساتید راهنمای این پروژه دکتر احسان خامه چی و دکتر امیرابوالفضل صورتگر از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.منبع:

1400/03/20
00:25:26
0.0 / 5
716
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک