فناوران زیستی در بالای جدول صادرات دانش بنیان ها ایستادند

فناوران زیستی در بالای جدول صادرات دانش بنیان ها ایستادند

به گزارش آزینیک ۶۰ درصد صادرات حوزه دانش بنیانی در ارتباط با محصولات زیستی است؛ اتفاقی که در دل زیست بوم فناوری و نوآوری رقم خورده و سبب شده محصولات دانش بنیان در این حوزه در بالای جدول صادرات بایستد.


به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در چند سال گذشته کوشیده است تا محصولات و خدمات دانش بنیان ها و خلاقیت ها و نوآوری های قابل عرضه سرآمدان علمی و فناوران کشور را به دنیا معرفی کند؛ کاری که با وجود تحریم ها و ناملایمات سیاسی ضد ایران سخت و دشوار است، اما بازیگران این حوزه با گذشتن از هفت خوان ها و پشت سر گذاشتن همه مشکلات توانستند ایده های فناورانه خویش را به دنیا نمایش دهند.
در این میانه فناوران زیستی گوی سبقت را از دیگران ربودند و بر مبنای آمارهای انتشار یافته در بالای جدول صادرات محصولات دانش بنیان ایستاده اند و ۶۵ درصد این آمار را به خود اختصاص داده اند. روسیه، ترکیه، هند، چین، عراق و غیره هم همچون کشورهایی هستند که این محصولات را خریداری می کنند.
ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان یکی از بازیگران اصلی این حوزه تلاش می کند تا مطابق با سند چشم انداز ۱۴۰۴ و به استناد نقشه جامع علمی کشور، سهم کشور از سبد جهانی تولیدات زیست فناوری را به سه درصد برساند. تحقق این مورد بنابر مصوبه تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری جزء مأموریت های اصلی این ستاد به حساب می آید.
تحقق این هدف نقشی اثرگذار در توسعه صادرات محصولات دانش بنیان زیستی دارد. بنابراین پررنگ کردن حضور شرکتهای زیست فناوری در عرصه بین الملل، توسعه شبکه ارتباطی و بهبود بسترهای صادراتی دنبال می شود.
«استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها از راه توسعه یک مدل جدید»، «بهبود بسترهای صادراتی از راه تعامل با صندوق توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات»، «تشکیل یک شبکه از شرکتهای توانمند در صادراتی در حوزه زیست فناوری» و «تهیه برنامه های اجرایی برای توسعه صادرات از راه شرکت ها» همچون اقداماتی است که ستاد برای رونق بازار صادرات محصولات دانش بنیان در نظر گرفته است.


1400/03/18
22:09:49
0.0 / 5
655
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک