مشاور معاون رئیس جمهوری:

شركتهای دانش بنیان برای ۳۰۰ هزار نفر در كشور اشتغال ایجاد كردند

شركتهای دانش بنیان برای ۳۰۰ هزار نفر در كشور اشتغال ایجاد كردند

به گزارش آزینیک ایرنا- مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به ایجاد اشتغال برای ۳۰۰ هزار نفر در کشور توسط شرکتهای دانش بنیان و خلاق، اضافه کرد: این تعداد اشتغال حاصل فعالیت یک هزار و ۲۰۰ شرکت خلاق و پنج هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، «پرویز کرمی» شامگاه چهارشنبه در نشست بررسی توسعه زیرساخت های شرکتهای دانش بنیان و صنایع خلاق در شهرستان ملایر عنوان کرد: در دوران تحریم های ظالمانه دشمنان، شرکتهای دانش بنیان صف شکنان تحریم و پیشران موتور محرکه کشور شدند و با ارتقای رتبه ایران در بسیاری علوم بخصوص در علوم فنی و مهندسی و علوم پایه، حالا دارنده رتبه بین یک تا دهم جهان هستیم.
به گفته وی، نیروهای متخصص و توانمندی طی هشت سال قبل در دانشگاه های کشور تربیت شده اند و در این زمان ۶ هزار ایرانی فعال در حوزه استارتاپ از دانشگاه های برتر دنیا به کشور برگشتند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به ضرورت تأمین مالی این تعداد شرکت خلاق و دانش بنیان افزود: در جهت تأمین مالی این شرکت ها سال ۸۹ قانون خوبی در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید که تا سال ۹۲ متوقف ماند و بعد از سال ۹۲ به واسطه نگاه رهبر معظم انقلاب در ایجاد شرکتهای دانش بنیان، این قانون باردیگر مورد تاکید قرار گرفت.
کرمی ضمن اشاره به نقص این قانون در خصوص طرح محصول یا های تک روی این شرکت ها بیان نمود: برای رفع این نقص، در حوزه معاونت علمی و فناوری قانون را درون سازمانی کردیم و عنوان «شرکت های خلاق» در معاونت علمی و فناوری را مطرح و برنامه زیست بوم فرهنگی و خلاق را تدوین کردیم.
وی به فواید صنایع خلاق اشاره نمود و اظهار داشت: طی ۲ سال قبل گردش مالی صنایع فرهنگی جهان ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار بود، در صورتی که کل فروش نفت ایران در این زمان هشت میلیارد دلار بود و سهم ما از گردش مالی صنایع فرهنگی جهان تنها ۱۵۰ میلیون دلار است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تکیه بر این که صنایع خلاق همچون صنایعی است که می تواند ایران را نجات دهد افزود: این در حالیست که نفت را می توانند تحریم کنند، اما کالاهای صنایع خلاق ما را نمی توانند تحریم کنند و می توانیم این محصولات را به کشورهای جهان بفروشیم.
کرمی با اشاره به اینکه شرکتهای دانش بنیان و خلاق تحریم پذیر نیستند اضافه کرد: حدود نیمی از کل دانشجویان ما دختران هستند که بعد از تحصیل می توانند در شرکتهای دانش بنیان مشغول شوند و صنایع فرهنگی را در دست گیرند و به صورت زنجیره ای کار کنند.
وی تصریح کرد: قلب منبت دنیا دست ما است، اما با داشتن کارگاه های غیر زنجیره ای، شبکه ندارند، در صورتی که شهرستان ملایر با ۲ عنوان جهانی در حوزه مبل و منبت و انگور می تواند تبدیل به شهر خلاق شود.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری عنوان کرد: صنایع فرهنگی باید صاحب پیدا کند و ما آمادگی داریم خانه های تاریخی را مرمت کرده و به دست صاحبان ایده دهیم تا خانه خلاق و نوآور ایجاد شود و شرکتهای دانش بنیان از مرکز رشد بیرون بیایند.
ایجاد خانه خلاق در استان همدان و شهرستان ملایر
کرمی با تکیه بر این که اگر به نوآوری فکر نکنیم، از بین می رود، خطاب به مسؤلان ملایر تصریح کرد: ایجاد خانه های خلاق را در شهرستان بخصوص در حوزه مبل و منبت پیگیری و راه اندازی و بخش خصوصی را وارد کار کنید، ما هم حامی شما هستیم.
وی اظهار داشت: بخش هنر و فرهنگ، هزینه زا و هزینه بر نیست، بلکه ثروت زا و اشتغال آفرین است و این امر باید در سرلوحه کاری مدیران قرار گیرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: این که استان همدان ۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶ شرکت خلاق دارد، با عنایت به پیشینیه فرهنگی و تاریخی آن خوب نیست، درحالیکه شهرستان ملایر به تنهایی می تواند ۱۰۰ شرکت خلاق داشته باشد.
کرمی فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش و مبل و منبت دانشگاه ملایر را در کشور مثال زدنی دانست و بیان نمود: دانشگاه های مادر ملایر به خوبی در حوزه مبل و منبت و انگور و تبدیل ایده به علم و محصول به خوبی عمل کرده اند و در این راستا دانشگاه های کشور باید به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم حرکت کنند.
وی با تکیه بر این که اقتصاد خلاق باید در استان همدان ساری و جاری شود اضافه کرد: طی ۲ یا سه ماه آینده خانه خلاق در استان همدان و به دنبال آن در شهرستان ملایر راه اندازی می شود که ملایر با ۲ عنوان جهانی منبت و انگور و دیگر صنایع فرهنگی، ظرفیت بالایی در تبدیل شدن به شهر خلاق را دارد.منبع:

1400/03/14
12:58:04
0.0 / 5
810
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزینیک