مشهد، اولین شهر هوشمند كشور در تراز جهانی شد

مشهد، اولین شهر هوشمند كشور در تراز جهانی شد

به گزارش آزینیک ایرنا- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) شهرداری مشهد از تایید ˮمشهد هوشمندˮ بعنوان اولین شهر کشور، توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) بعنوان یکی از معتبرترین مراجع در زمینه ارزیابی شهرهای هوشمند جهان اطلاع داد.


محمدجواد رجاییان روز دوشنبه با بیان این مطلب به خبرنگاران عنوان کرد: با حمایت ها و برنامه ریزی های مدیریت شهری، بعد از گذراندن فرایندی مستمر در ۲ سال گذشته مراحل جمع آوری داده ها، مستندسازی و اعتبارسنجی دستاوردهای مشهد در حوزه هوشمندسازی انجام شد و در نهایت مورد تایید اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) قرار گرفت.
وی تصریح کرد: این فرآیند در چارچوب پروژه "ارزیابی شاخصهای شهر هوشمند پایدار جهان" صورت گرفت که تابحال حدود ۱۰۰ شهر در کشورهای مختلف را مورد بررسی قرار داده است.
وی با تکیه بر اهمیت بین المللی کسب این جایگاه، اضافه کرد: مشهد بعد از شهرهای پیشروی همچون دبی، سومین شهر خاورمیانه است که در این طبقه بندی قرار می گیرد و بر مبنای برآوردهای انجام شده، امتیاز آن در حوزه هایی همچون ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و زیرساخت ها در سطح بالایی قرار دارد.
مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد بیان نمود: مشهد با شرکت در پروژه ارزیابی شاخصهای شهرهای هوشمند پایدار بر مبنای برنامه تعیین شده جهانی" U۴SSC ITU " که با همکاری پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت گرفت، ضمن ارتباط مستمر با اتحادیه بین المللی ارتباطات، گزارشی از بررسی تمام شاخصهای شهر هوشمند را طبق اقدامات انجام شده و وضع موجود دریافت کرد که نقاط قوت و ضعف ما را در راه هوشمندسازی نمایان می کند.
رجائیان ضمن اشاره به کسب این دستاورد بعنوان یکی از نتایج مثبت ارتباطات بین المللی و حضور در مجامع جهانی در سالهای اخیر، تصریح کرد: کسب جایزه جهانی wego در بخش شهرهای هوشمند پایدار، برگزاری دوره آموزشی در ITU academy، شرکت در کنفرانس بین المللی Spotlight ۲۰۳۰ و هم حضور موثر در هشتمین دوره رویداد بین المللی WSIS۲۰۲۰ همچون دستاوردهای بین المللی سازمان فاوای شهرداری مشهد در عرصه شهرهای هوشمند جهان بوده که در ارتقای وجهه بین المللی و توفیق بیشتر در این حوزه مؤثر بوده است.
وی همینطور از دریافت تحلیل های جامع دیگری از جانب ITU در این عرصه در ماههای آینده اطلاع داد و افزود: گزارش نهایی (factsheet) و صدور و عرضه گواهینامه در این خصوص، بر مبنای زمانبندی اعلام شده توسط اتحادیه بین المللی ارتباطات، در اواسط تابستان سال جاری صورت خواهد گرفت که بعنوان تحلیلی از وضع موجود، می تواند در برنامه ریزی برای توسعه پایدار و متوازن شهر به کار آید.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد اظهار داشت: باید در نظر داشت که هوشمندسازی نقطه پایانی ندارد و همواره درحال حرکت در این راه برای دستیابی به شرایط مطلوب تر هستیم. شهر مشهد بعنوان اولین شهر هوشمند کشور در چارچوب برنامه جهانی ارزیابی شاخصهای شهرهای هوشمند مورد ارزیابی و تایید ITU قرار گرفته است و با عزمی جدی برای ادامه هدفمند این مسیر، آماده است تجربیات خویش را برای شتاب بیشتر شهرهای کشور در این حوزه، در اختیار آنها بگذارد.
اتحادیه بین المللی ارتباطات ITU در ۱۷ می ۱۸۶۵ تاسیس شد و ۱۴۷ سال از عمر آن می گذرد. این اتحادیه دارای تشکیلات جهانی است که ۵۶۸ عضو بخشی و ۱۴۳ عضو دارد و الان دارای ۱۹۳ عضو دولتی، شرکتی است و مسئولیت تدوین مقررات، استانداردسازی، هماهنگی و توسعه مخابرات بین المللی را به عهده دارد. از اختیارات عالیه این اتحادیه، سازماندهی کنفرانس های تام الاختیار است.


1400/03/11
22:35:42
0.0 / 5
1080
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک