ثبت تصویر یك كهكشان مارپیچی توسط هابل

ثبت تصویر یك كهكشان مارپیچی توسط هابل

به گزارش آزینیک تلسکوپ فضایی «هابل» به تازگی موفق به ثبت تصویری بی نظیر از کهکشان مارپیچی NGC ۵۰۳۷ شده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی mashable، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: تلسکوپ فضایی هابل درحال چرخش در اطراف صورت فلکی «دوشیزه»، نگاهی به کهکشان مارپیچی NGC ۵۰۳۷ انداخت و تصویر بی نظیری را از این کهکشان ثبت نمود.
این کهکشان که در فاصله تقریبی ۱۵۰ میلیون سال نوری از زمین واقع شده است، برای نخستین بار در سال ۱۷۸۵ توسط ستاره شناس و آهنگسازی به نام « ویلیام هرشل » به ثبت رسید. این تصویر جدید و فوق العاده دقیق از کهکشان، تلفیقی از تصاویر گرفته شده با دوربین عریض سه هابل است.


در میان تعداد انگشت شماری از نورهایی که ظاهر می شوند، کج شدن کهکشان از دید هابل یک امر تداعی کننده است. به نظر می آید که این کهکشان درحال آرامش است، در وسعت فضا خفته است و بازوهای گازی آن از مرکز پر نور و ستاره اش خارج می شود.
کهکشان های مارپیچ فراوان ترین کهکشان های مشاهده شده در کهکشان ما هستند. کهکشان راه شیری هم مارپیچی است و با سرعت نامحسوس ۲۰۹ کیلومتر در ثانیه (۱۳۰ مایل در ثانیه) می چرخد.
NGC ۵۰۳۷ یکی از هفت هزار و ۸۴۰ کهکشانی است که در لیست عمومی جدید سحابی ها و خوشه های ستاره ای که در سال ۱۸۸۰ تنظیم شده، قرار گرفته است.منبع:

1400/03/10
22:49:14
0.0 / 5
819
تگهای خبر: اینترنت , دوربین
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک