بالگرد ناسا برای ششمین پرواز خود در مریخ آماده می شود

بالگرد ناسا برای ششمین پرواز خود در مریخ آماده می شود

آزینیک: بالگرد «نبوغ» ناسا در مریخ در حال برنامه ریزی برای انجام ششمین پرواز خود در هفته  آینده در این سیاره سرخ رنگ است.


به گزارش پایگاه اینترنتی ناسا، این نخستین پرواز بالگرد نبوغ در فاز عملیاتی جدید است که شامل بررسی خصوصیت های جدید سطح مریخ می شود. در این عملیات نبوغ بر روی محلی متفاوت فرود خواهد آمد. در این مرحله، تصاویر و داده های جمع آوری شده در چند روز بعد از انجام عملیات به زمین ارسال می شود. مریخ نورد استقامت تصویری از نبوغ ضبط نخواهد کرد؛ چونکه در حال آماده شدن برای مأموریت علمی خود است.
پرواز ششم نبوغ با اوج گرفتن این بالگرد تا ارتفاع ۱۰ متر آغاز خواهد شد. سپس ۱۵۰ متر به سمت جنوب غربی حرکت خواهد نمود. این بالگرد بعد از رسیدن به مقصد، تصاویری رنگی از محل مورد نظر خواهد گرفت. نبوغ بعد از آخر عکس برداری، ۵۰ متر دیگر به سمت شمال شرقی پرواز می کند و در منطقه ای به نام «پایگاه C» فرود می آید.
بالگرد نبوغ می خواهد عملکرد خویش را در طول این پرواز افزایش دهد. بیشترین سرعتی که انتظار می رود نبوغ در این پرواز تجربه کند ۹ مایل بر ساعت (۴ متر بر ثانیه) است و مدت زمان پرواز آن در حدود ۱۴۰ ثانیه خواهد بود.
این نخستین بار است که این بالگرد بر روی مکانی فرود می آید که آنرا از بالا بررسی نکرده است. با این وجود کارشناسان مأموریت نبوغ با تاکید بر تصاویر دوربین HiRISE روی مدارگرد ناسا تشخیص داده اند که این مکان نسبتا مسطح است.
قرار بود مأموریت بالگرد نبوغ بعد از ۳۰ روز و انجام حداکثر پنج پرواز به پایان برسد، اما عملکرد خیلی خوب آن سبب شد ناسا مأموریت آنرا برای فاز «نمایش عملیات» تمدید کند.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت هم مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همینطور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.منبع:

1400/03/01
10:18:56
0.0 / 5
1095
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آزینیک