پژوهشگران برای چالش اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی با پوشش DLC دعوت شدند

پژوهشگران برای چالش اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشكی با پوشش DLC دعوت شدند

آزینیک: چالش نوآوری اصلاح سطح تجهیزات دندانپزشکی تیتانیومی و فولادی با پوشش DLC در فراخوانی از دانشجویان، پژوهشگران و شرکت های فناور برای حل این چالش دعوت کرد.


به گزارش روز شنبه ستاد توسعه فناوری نانو، پوشش DLC روی مته­ های دندان­پزشکی از جنس فولاد زنگ نزن ۳۱۶L و همین طور ایمپلنت های دندانی از جنس آلیاژهای تیتانیوم است، این پوشش باید از مقاومت به سایش، فرسایش و مقاومت به خوردگی مطلوبی برخوردار باشند. زیست سازگاری، کاهش فعالیت باکتری، استواری چسبندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین از خاصیت های مدنظر برای پوشش مذکور است و هدف اصلی این چالش ایجاد این خاصیت ها بر روی تجهیزات دندانپزشکی است.
تجهیزات دندانپزشکی به سبب اینکه در فضای داخل دهان مورد استفاده قرار می گیرند لازم است دارای خاصیت های خاصی باشند. مقاومت به سایش اولین ضرورت این تجهیزات است. این تجهیزات ضمن تماس با بافت سخت مینای دندان، در محیط اسیدی بزاق دهان قرار دارند؛ پس بطور مداوم در معرض خوردگی نیز هستند. همین طور به سبب کاربری آنها در محیط دهان، نباید محل تجمع باکتری ها و عوامل بیماریزا باشند.
از این رو اینوتن فراخوان پیش رو به هدف حل این چالش، برای شناسایی و انتخاب پوششی که دارای خاصیت های زیست سازگار و در عین حال دارای خواص کاهش تجمع باکتری، مقاوم به سایش و خوردگی بر روی ایمپلنت های تیتانیومی و ابزارهای دندانپزشکی از جنس فولاد زنگ نزن باشد، مطرح گردیده است.
در این فراخوان از علاقه مندان شامل دانشجویان، پژوهشگران و شرکت های فناور که توانایی رفع چالش مطرح شده را دارند، دعوت شده که در این چالش شرکت نمایند.
این چالش با حمایت «شبکه تبادل فناوری» برگزار می شود و به تیم های برگزیده در مرحله اول؛ ( ۷.۵ میلیون تومان گرنت نقدی تولید محصول + ۷.۵ میلیون تومان گرنت آزمایشگاهی) و در مرحله دوم جوایز نقدی ۱۵ میلیون تومانی و ۱۰ میلیون تومانی به ترتیب به برگزیدگان اول و دوم اهدا خواهد شد.
علاقه مندان برای ثبت نام در این فراخوان تا ۲۸ خردادماه فرصت دارند. پذیرش طرح ها بوسیله سایت اینوتن (http: //innoten.ir) انجام می شود.منبع:

1400/02/25
20:28:41
0.0 / 5
919
تگهای خبر: سایت , فناوری , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آزینیک