تولید چوب شفاف از پوست پرتقال

تولید چوب شفاف از پوست پرتقال

پژوهشگران سوئدی نوعی جدید از چوب شفاف از ترکیب پوست پرتقال و دیگر مرکبات ساخته اند که می تواند روزی جایگزین پنجره های استاندارد شیشه ای شود.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، پژوهشگران «مؤسسه سلطنتی فناوری کی. تی. اچ» در سوئد این نوع چوب شفاف تجدیدپذیر را با بهره گیری از عصاره پوست مرکبات ساخته اند که موجب شفافیت بیشتر آن می شود.
پلیمرهای موجود در دیواره های سلول چوب که لیگنین نامیده می شود، از عبور تقریباً تمام نور جلوگیری می کند. این پژوهشگران با جایگزینی لیگنین با روغن مشتق شده از پوست پرتقال و سایر ضایعات مرکبات، ماده ترکیبی ایجاد کردند که تقریباً ۹۰ درصد شفاف بوده و بسیار سازگار با محیط زیست است.
این پژوهشگران پیش بینی کرده اند که این چوب می تواند کاربردهای مختلفی همچون در پنجره های هوشمند، مصارف گرمایی و حتی لیزرهای چوبی داشته باشد.
محققان برای تبدیل چوب به یک کامپوزیت شفاف، لیگنین و پلیمر موجود در دیواره سلول های گیاهان که استواری گیاه را موجب می شود و بیشترین میزان نور را جذب می کند از آن خارج کردند. سپس دیواره های سلول با گزینه دیگری که به نور اجازه عبور می دهد، باردیگر پرمی شوند.
گروهی از پژوهشگران در سراسر جهان به یافته های جالبی در مورد چوب ها رسیده اند که نشان میدهد چگونه با تغییر ترکیبات پیچیده چوب می توان خاصیت های کاملا جدیدی به آن داد. این تغییرات شامل از بین بردن پلیمرها برای شفاف شدن آن، افزودن نانوذرات نیمه هادی برای درخشش آن در مقابل اشعه ماورابنفش و افزودن پلیمرهای تغییر فاز دهنده برای ذخیره و آزادسازی گرما توسط این چوب ها است.
دانشمندان موسسه فناوری سوئد دراین زمینه پیشتاز بوده اند و نخستین چوب شفاف خودرا در سال ۲۰۱۶ تولید کردند. حالا پژوهشگران در این کامپوزیت جدید، «آکریلات لیمونین»، یک مونومر تولید شده از روغن استخراج شده از پوست پرتقال و سایر مرکبات را جایگزین لیگنین کردند.
«سلین مونتاناری» دانشجوی دکترا و محقق اصلی این مقاله می گوید: لیمونین را می توان از ضایعات تجدیدپذیری مثل پوست پرتقال در کارخانه های آب پرتقال به دست آورد.
این مونومر برای پرکردن منافذ خالی چوب استفاده شد و شفافیت فوق العاده ای به وجود آورد. در یک چوب با قطر ۱.۲ میلی متر ۹۰ درصد شفافیت به وجود آمد که از کارهای قبلی این گروه خیلی بهتر بود. همین طور استواری ۱۷۴ مگاپاسکال و انعطاف پذیری (کشش) ۱۷ گیگاپاسکال به آن داد که بگفته پژوهشگران برای مصارف ساخت و ساز مناسب می باشد.


1400/02/22
12:45:08
0.0 / 5
758
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آزینیک